July 2015

„To travel is to live“ aneb jak bylo na projektu v Chorvatsku

29. july 2015 at 15:33 | Lea Jennifer |  Free time
Jak mnoho z vás ví, poslední rok se docela dost věnuji Erasmus projektům. A ani v létě jsem nezůstala pozadu. Projekt "Live Healthy, Be Wealthy" se konal na začátku července v Chorvatsku za účasti Česka, Finska, Bulharska, Itálie a samozřejmě Chorvatska. Téma bylo zdravý životní styl a sport, což pro mě byla tak trochu výzva, protože do teď jsem jezdila jenom na projekty s humanitním zaměřením. Jela jsem opět přes organizaci Tmelník (najdete také na Facebooku), kterou všem moc a moc doporučuji, protože mi připadá, že oproti jiným organizacím se o účastníky opravdu stará.


Moje cesta začala 6. července ve čtyři ráno, kdy jsem nasedla na vlak do Prahy vstříc novým zážitkům a dobrodružstvím. Sraz jsme měli na hlavním nádraží a mělo nás být celkem pět. Pátý člen skupiny Petr se k nám ale přidal až v Břeclavi. Výhodou Tmelníku je, že často zajišťuje pro účastníky projektů společnou dopravu minibusem, takže se nemusí o cestu vůbec starat. Normálně to totiž probíhá tak, že když vás na projekt vyberou, zařizujete si celou cestu sami (následně jsou vám peníze za cestu proplaceny). Jinak bych také ráda zdůraznila, že tyto projekty jsou zcela zdarma (pro členy Evropské Unie).

Když jsem se po tříhodinové cestě ocitla v Praze na místě našeho srazu, tak jsem zjistila, že tam stojím jediná. A to jsem si nezapomněla připočítat desetiminutové zpoždění. Až po chvíli jsem zaregistrovala podobně zmatenou slečnu kousek ode mě, s kufrem a balíkem vod. Tyhle momenty na projektech ze srdce nenávidím a zároveň zbožňuju, nikdy totiž dopředu nevíte, koho vlastně čekat. Měla jsem ale štěstí, jako vždycky. V Praze jsme se nakonec sešli čtyři, z toho tři osmnáctileté holky a jeden pětadvacetiletý kluk. Řidičem našeho minibusu byl hlavní šéf Tmelníku, jak jsme se později dozvěděli. Z Prahy s námi vyjeli ještě dva Slováci, kteří byli na projektu pro změnu v Česku, a tak jsme je po cestě vysadili v Bratislavě.

Cesta probíhala v pohodě, ale protože jsme se zdrželi ještě zajížďkou do Břeclavi a do Bratislavy, dorazili jsme nakonec do Chorvatska jako poslední. Po příjezdu jsme zjistili, že nás je 20 holek a jen 4 kluci, takže docela silná holčičí převaha. Ubytování bylo v docela pěkném penzionu, poblíž byl i bazén a hlavně krásná příroda :) Na pokoje jsme byli rozděleni tak, aby nikdo nebyl se stejnou národností. Já jsem bydlela se Siiri z Finska, Sarou z Itálie a Julií z Bulharska.


Celý projekt bylo slunečné počasí, takže jsme většinu času trávili venku. Prvních pár dní jsme se věnovali převážně teambuildingu a poznávání okolí. Absolvovali jsme City Bound, což je hra zaměřená na orientaci a komunikaci s místními lidmi. V rámci této hry jsme byli rozděleni do týmů a plnili úkoly jako "kiss a girl/boy from this city", "find hard-boiled egg" nebo "work as a volunteer in a local pub". V rámci programu jsme si taky často vyzkoušeli nějakou challenge, jako třeba balancování poslepu na laně nebo hiking. Občas jsme také měli šanci pracovat v národních týmech, třeba při přípravě prezentací o našich zemích. Vyzkoušeli jsme si i jaké to je vymyslet a naplánovat projekt v rámci Erasmus+.


Jak už to tak bývá, párty byla skoro každou noc a obvykle se protáhla až do rána. Nesměla chybět také Intercultural Night, při které padly litry balkánského nápoje zvaného rakija, ale také třeba flaška medoviny nebo italské víno. A můj nejsilnější okamžik? Jednu noc jsme vzali deky a šli na louku pozorovat hvězdy. Ta atmosféra chorvatského venkova ve společnosti mých mezinárodních přátel byla prostě nezapomenutelná.

Asi nemusím vysvětlovat že loučení s tímhle super týmem bylo fakt těžký. Strávili jsme společně devět nezapomenutelných dní a vytvořili úžasný pouto. A aby toho nebylo málo, pro změnu jsem si tam zapomněla foťák, takže přece jenom nějaká oběť padla (v Srbsku to byly žabky, v Německu legíny atd.). No a teď plánuju, kam zase vyrazím příště :)

6 DŮVODŮ, PROČ JET:

1) Poznáš spoustu inspirativních lidí, kteří tě můžou do budoucna motivovat
2) Poznáš nová místa
3) Procvičíš si angličtinu a možná i jiné jazyky
4) Navážeš nové kontakty a získáš nové přátele
5) Získáš zkušenosti a Youthpass, který ti může pomoct získat práci tvých snů
6) Neformálně se vzděláváš a navíc zdarma

JAK SE NA TAKOVÝ PROJEKT DOSTAT?

Nejsnažší je to přes organizaci, například právě Tmelník. Existuje jich ale celá řada, stačí hledat na internetu nebo na Facebooku. Štěstí můžeš zkusit také na portálu Salto Youth, který shromažďuje všechny dostupné projekty.

Při jedné z teambuildingových aktivit.

Hra určená k tomu, abychom si zapamatovali jména ostatních.

Při ochutnávce vína v místní vinárně.

A náš neúplný český tým při prezentaci :)
-