Bio styl - módní trend nebo skutečný návrat k přírodě?

3. december 2011 at 14:40 | Lea Jennifer |  Food

Bio trhy, bio plodiny, bio potraviny, bio džusy... bio styl nás začíná obklopovat ze všech stran. Ale proč vlastně?
Od roku 2000 ubývá v Česku i jinde v Evropě lidí, kteří žíjí na venkově. Schválně, zkus si tipnout, kolik procent obyvatel České republiky žije ve městech. Je to alarmujících 70%. Pokud k nim patříš, tak určitě dobře víš, že ve městě není zrovna jednoduché pěstovat si vlastní zeleninu nebo ovoce. Vlastně je to téměř nemožné. Bohužel v obchodech je ovoce a zelenina často v prachbídném stavu a to nemluvím o tom, čím vším a proč jsou nastříkávany. A tak se lidé z měst často uchylují k rázné změně. Bio stylu.


Certifikované bio výrobky poznáš snadno. Mají na sobě znak, tzv. "Bio zebru", což je zeleně pruhovaný půlkruh s nápisem "Produkt ekologického zemědělství". Podvodů se bát nemusíš. Tento znak smějí používat jenom značky, které byly officiálně schválené Ministerstvem zemědělství. A proč je vlastně lepší "jíst bio"? Bio potraviny neobsahují geneticky modifikované suroviny, rezidua pesticidů, glutaman sodný, umělá sladidla ani barviva. Že ti to nic neříká? Pojďme si to tedy rozebrat.

Hlavním důvodem, proč se většina lidí k bio stylu uchýlila je zdraví. Bio potraviny obsahují v průměru větší množství vitamínu C, vápníku, hořčíku, železa, chrómu i antioxidantů. Je vědecky dokázáno, že bio potraviny jsou také nutričně hodnotnější. Je to zkrátka jako kdybys místo do obchodu šla na zahrádku a tam si ze stromu utrhla jablko, nebo podojila krávu :-)

Mimo jiné bio produkty také prospívají přírodě i hospodářským zvířatům, která jsou chovány pro užitek. Jak se liší velkochovy od eko farem? U velkochovů jsou zvířata často namačkána v úzkých klecích, krmí je tím nejlevnějším krmivem a není jim dopřán zrovna dlouhý život. Oproti tomu eko farmy mají přísně určená pravidla, podle kterých se musejí řídit. Například počet kuřat, chovaných v klecích, je přesně určen a tím získávají více pohybu. Telata nejsou hned po porodu matce odebrána, jako je tomu u velkochovů. Naopak, tráví s ní co nejvíce času a jsou kojena jejím mlékem. Dobytek, který nejde na porážku, se na eko farmě dožívá přirozeného věku. Eko farmy mají také zakázáno hnojit umělými hnojivy.

Tím tě ale nechci automaticky vést k tomu, abys přesedlala na bio styl. I přes všechnu tu spoustu výhod je tu i pár nevýhod. Jedna z těch největších pro tebe bude určitě cena. Mnoho lidí si myslí, že bio potraviny jsou drahé, protože jejich kupování je trendy. Jenže dražší jsou z úplně jiného důvodu. Na eko farmách, odkud většinou bioprodukty pocházejí, se vše dělá ručně a nic se neurychluje, jako například u jiných výrobků. A protože se do nich nepřidávají žádné konzervační látky, mají také kratší trvanlivost. Zemědělcům tedy hrozí riziko velké ztráty a to se pak odráží také na ceně, která je v průměru o cca 30% dražší než u běžných potravin.

Ať jsi zastánkyní nebo odpůrkyní bio stylu, opravdu ti tímto článkem nechci diktovat, co a jak máš jíst. Chtěla jsem zde jen osvětlit pojem, o kterém má spousta z nás zkreslené představy.

Na závěr si dovolím citovat pana Lestera Browna. "Naši Zemi jsme nezdědili od našich předků, ale půjčujeme si ji od našich potomků."
 

4 people judged this article.

Comments

1 Arekkusu-san Arekkusu-san | Web | 3. december 2011 at 15:48 | React

Bio potraviny moc nekupujeme, ale někdy se stane.
Žili jsme dřív na venkově a myslím, že se mi tam víc líbilo, nežve městě.... ale například mléko z Rakouska,které je tak...napůl bio :D
mi chutná víc, než české :D

2 Brouk Brouk | Web | 8. december 2011 at 15:38 | React

ty jsi Hilda? Doufám, že jsem tě neurazila ! To bych nechtěla :D

3 chrisandkate chrisandkate | Web | 30. december 2011 at 10:04 | React

Já bydlím na vesnici a zeleninu si nepěstuje ani babička. Většinou je to jen mylná představa měšťáků,protože u nás na vesnici si své pěstují jen 2 rodiny. A Bio moc taky nekupujem.

4 silver bridesmaid dresses silver bridesmaid dresses | Email | Web | 17. january 2013 at 19:52 | React

my God, i thought you were going to chip in with some decisive insght at the end there, not leave it
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama